Jak vybrat kvalitní svatební oblek pro ženicha

Výběr správně padnoucího a zároveň kvalitního svatebního obleku není nic jednoduchého. My se Vám proto pokusíme tento proces zjednodušit díky těmto užitečným tipům:

1. Dívejte se na štítek se složením

Hledáte-li skutečně kvalitní oblek, zapomeňte na syntetické materiály jako je polyester. Ty nejlepší vlastnosti najdete pouze u přírodních vláken. Vede vlna, a to i pro letní obleky. Výrobci nabízejí materiály, které jsou kombinací vlny a dalších přírodních vláken, jako je bavlna, len, kašmír a hedvábí.

Proč přírodní vlákna? Jsou přirozeně prodyšná. Příjemné mikroklima obleku zabraňuje nadměrnému pocení a vzniku nepříjemného odéru. Vlna je tím nejlepším, co můžete pro oblek zvolit. Vlněná vlákna jsou odolná a mají tvarovou paměť. Díky tomu se vzniklé záhyby po čase samy narovnají. Vlněný oblek dobře vypadá, je rozměrově stabilní a příjemně se přizpůsobí tvaru těla. Navíc je přirozeně prodyšný. Příměsi dalších přírodních materiálů obvykle vylepšují funkční vlastnosti látky. Mohou látku odlehčovat nebo zvýšit její přirozenou pružnost.

Vlna je známá svou schopností regulovat teplotu, což znamená, že oblek z této přírodní látky je pohodlný jak v chladnějším, tak i teplejším počasí. To je obzvláště důležité v den svatby, kdy se snoubenci musí cítit pohodlně a sebejistě. Další výhodou obleků z vlny je jejich odolnost a trvanlivost. Tyto materiály jsou známé svou schopností odolávat opotřebení a udržovat svůj elegantní vzhled i přes opakované nošení. To znamená, že novomanželský oblek může zůstat vzpomínkou na nezapomenutelný den ještě mnoho let po svatbě.

Hedvábí přidává obleku jemnost a lesk, což dodává celkovému vzhledu luxusní a sofistikovaný nádech. Tato přírodní tkanina je mimořádně lehká, což znamená, že novomanželé mohou tančit a užívat si svůj velký den, aniž by se cítili omezeni nebo obtěžováni tíhou obleku.

Bavlna je prodyšná a schopná absorbovat vlhkost, což pomáhá regulovat teplotu a udržovat snoubence v komfortu v různých klimatických podmínkách. Svatební obleky z bavlny jsou známé pro svou lehkost a příjemný pocit na pokožce. Jsou ideální pro letní svatby a pro ty, kteří upřednostňují uvolněný vzhled.

Len je oblíbeným materiálem pro letní pánské obleky díky své lehkosti a vzdušnosti. Tato přírodní textilie má schopnost chladit tělo, což je výhodné v teplejším počasí. Svatební obleky z lnu mají ležérní vzhled, který se skvěle hodí na boho svatby, ale více se krčí, proto je lepší zvolit oblek s příměsí lnu, nikoliv 100% len.

Elastan dodává obleku pružnost, ta umožňuje snoubencům volnější pohyb, což je ideální pro tanec a aktivitu během svatebního dne. Obleky s příměsí elastanu nabízejí výjimečné pohodlí a flexibilitu. Tato příměs také přispívá k udržení tvaru obleku, což je výhodné zejména při dlouhodobějším nošení.

Obleky z polyesteru, i když jsou často cenově dostupné, mohou mít několik nevýhod v porovnání s obleky z přírodních materiálů. Polyester je syntetická textilie, která může omezeně propouštět vzduch a udržovat vlhkost, což způsobuje, že oblek je méně prodyšný ve srovnání s přírodními látkami. To může způsobit nepohodlí v teplejším počasí, když se tělo snoubence potí. Pot a vlhkost se do polyesteru nemohou absorbovat a zůstávají na povrchu látky, což způsobuje svědění a nepříjemný pocit na kůži a tedy i méně příjemný zážitek ze svatebního dne. Navíc, i když je polyester odolný vůči krčení, působí méně přirozeně a méně luxusně ve srovnání s přírodními materiály. Při výběru svatebního obleku je tedy důležité zvážit nejen ekonomické faktory, ale také pohodlí a estetiku, aby se zajistilo, že v jejich výjimečný den budou novomanželé vypadat a cítit se skvěle.

Celkově vzato, svatební obleky z přírodních vláken spojují vkusný design s praktickými výhodami, což z nich činí ideální volbu pro páry, kteří hledají elegantní a funkční oblečení pro svůj výjimečný den.

Svatební žaket je skvělý způsob, jak ženicha odlišit od ostatních svatebčanů.
Ženicha můžeme odlišit také výběrem světlejšího obleku, například béžového.

2. Známá značka nerovná se kvalita

Lidé při výběru zboží často jednoduše sáhnou po známé značce. Ovšem pozor - to, že výrobce invenstuje do televizních reklam a billboardů ještě neznamená, že investuje i do kvalitních materiálů a krejčovských dílen. Tady ještě jednou zdůrazňujeme důležitost pravidla číslo jedna - vždy se podívejte na štítek se složením. U známých značek se vám může stát, že zaplatíte spíš za jméno, než za kvalitu.

Tím ani zdaleka nechceme říct, že jsou značkové šaty špatné. Naopak existuje velká spousta známých značek, které jsou svou kvalitou pánských obleků vyhlášené jako Armani, Boss, Brioni, Brooks Brothers, apod.  Správně se však říká "důvěřuj, ale prověřuj" - nakouknutí na složení materiálu vás bude stát jen chviličku Vašeho času, ale může Vás uchránit před poměrně drahým přešlapem.

3. Oblek musí správně padnout

Důležité je zvolit správnou velikost. Kvalitní výrobci mívají k dispozici kromě různě vyštíhlených střihů (comfort - slim fit - superslim) i různě dlouhé (prodloužený - základní - zkrácený). Číslování je pak následující: základní velikosti 46-60, prodloužené 90-120, zkrácené 23-30.

Dnes už se nenosí obleky krabicovitého střihu s dlouhými saky a rukávy, se sloním sedem, rozkrokem u kolen a harmonikami na kotnících. Preferuje se módní styl „slim line“ s projmutým (vyštíhleným) sakem, kratšími rukávy (aby byly stále vidět manžety košile), kalhoty jsou bederní, rozkrok co nejvýš, nohavice jsou užší, dole mají jen jednu vlnku, kterou potřebuje muž, aby vykročil.

V našem salonu krejčovsky upravujeme na míru délku nohavic, sed kalhot a případně i délku rukávu.

MUSÍ SEDĚT V RAMENOU
Ramenice nesmějí přesahovat přes hranu ramene. Správně padnoucí rukávy by měly krásně rovně splývat s rameny bez záhybů a mačkání látky.
PŘI ZAPNUTÍ HORNÍHO KNOFLÍKU SE SAKO NEROZEVÍRÁ
Jednořadá saka s dvěma knoflíky jsou naprosto nejrozšířenější. Spodní knoflík zůstává vždy rozepnutý a zapíná se jen horní.
LÍMEC SAKA PŘILÉHÁ KE KRKU
Límec by měl vždy doléhat ke krku bez mezery. Mezery se zbavíte správným držením těla nebo výměnou značky obleků.
DÉLKA SAKA
Správná délka saka by měla tak akorát zakrývat vaše pozadí. Nynější trend někdy zavelí zkracovat, ale sluší se nemít holý zadek.

DÉLKA RUKÁVŮ
Rukáv saka končí u zápěstí, aby vyčnívalo cca 1,5 cm manžety od košile.

SED U KALHOT
Správně padnoucí kalhoty by měly volně přiléhat, nezařezávat se do pozadí, ani na vás viset.
DÉLKA NOHAVIC
Kalhoty standardní délky by měly dolehnout na botu a vytvořit jeden záhyb, vzadu 2-3 prsty nad zem. V lepším obchodě by Vám měli délku nohavic upravit. Kalhoty vždy zkoušejte s obuví.

4. Barva svatebního obleku

Ženich může mít na svatbu oblek světlý nebo tmavý. Světlé obleky (šedé, béžové, do hněda, modré, zelené, dokonce i bílé) jsou určeny pro denní nošení, a proto jsou pro svatební obřad velmi vhodné. Černý oblek je univerzální, nosí se přes den i večer, proto je pro obřad stejně tak vhodný jako světlý oblek.

Aby byl ženich jasně odlišen od ostatních hostů, i když si sundá sako, doporučuje se oblek doplnit o zdobenou vestu. Ta se dá skvěle ladit tón v tónu s oblekem, se šaty nevěsty nebo s doplňkovou barvou svatby. Většina svatebních hostů dorazí v tmavě modrém obleku, proto pokud chcete ženicha nechat ještě více vyniknout, je dobré sáhnout spíše po obleku v méně tradiční nebo světlejší barvě, případně zvolit místo obleku slavnostnější žaket.

Boty vybereme podle barvy obleku: k černému obleku jen černé kožené šněrovací polobotky na co nejtenčí kožené podrážce, k šedému nebo hnědému obleku může mít muž hnědé boty nebo béžové či vínové. Ponožky jsou v barvě kalhot nebo bot a vždy dostatečně dlouhé, aby novomanželovi na svatební oslavě nekoukala z nohavic chlupatá lýtka. Nový trend jsou také barevné ponožky sladěné s doplňkovou bavou svatby (např. zelené, vínové, nikdy však ne bílé!). Podle bot se řídí barva opasku, k černým jen černý pásek, k hnědým bude hnědý pásek. Spona na opasku bude ladit s manžetovými knoflíčky a hodinkami, buď všechny kovy zlaté, nebo stříbrné.

5. Svatební košile a podvlékací tričko

Slavnostní košile je jednobarevná, nemusí být jen bílá, byť je nejslavnostnější. Tady často hledají nevěsty styčný bod s šaty. Není to nezbytné, muž může korespondovat se šaty partnerky třeba jen kapesníčkem v náprsní kapse, ale je možné barvě šatů přizpůsobit i barvu košile. Určitě by košile měla mít dlouhý rukáv s překládacími manžetami na manžetový knoflíček a kryté zapínání - neměly by být vidět knoflíčky.

Opět doporučujeme přírodní vlákna, v tomto případě především bavlnu. Během svatby se ženich hned několikrát zapotí. Nejdříve u svatebního obřadu, při sekání polene, při přenášení nevěsty přes práh nebo během prvního společného tance. Nezapomeňte proto ženichovi pořídit ideálně dvě košile. Doporučujeme také doplnit tričko pod košili proti pocení, to vás ale nezachrání v případě, že si ženich košili ušpiní například při vzájemném krmení dortem. Podvlékací tričko by mělo být béžové - v barvě kůže, aby pod košilí neprosvítalo.

6. Doplňky pro ženicha

  • Motýlek dodává outfitu sofistikovaný a moderní nádech a je ideální nejen pro formální, ale i uvolněnější boho svatby.
  • Kravata je klasickou volbou, která umožňuje personalizaci stylu podle celkového tématu svatby.
  • Plastron přidává obleku eleganci a zdůrazňuje slavnostní charakter události. Zároveň odliší ženicha od ostatních hostů.
  • Manžetové knoflíčky jsou výrazem jemného detailu, který může dodat nádech luxusu a individuality.

Doplňky pro ženicha jsou klíčovým prvkem pro dokonalý vzhled v den svatby. Zároveň dávají muži příležitost se seberealizovat a přizpůsobit je své osobnosti - každý z těchto doplňků má svou vlastní jedinečnou roli v tom, jak ženich prezentuje svůj styl a vkus během tohoto výjimečného okamžiku.

Mrkněte na naši nabídku pánských obleků k půjčení i k prodeji zde.