Jak vybrat kvalitní svatební oblek pro ženicha
1. Dívejte se na štítek se složením
Hledáte-li skutečně kvalitní oblek, zapomeňte na syntetické materiály jako je polyester. Ty nejlepší vlastnosti najdete pouze u přírodních vláken. Vede vlna, a to i pro letní obleky. Výrobci nabízejí materiály, které jsou kombinací vlny a dalších přírodních vláken, jako je bavlna, len, kašmír a hedvábí.
Proč přírodní vlákna? Jsou přirozeně prodyšná. Příjemné mikroklima obleku zabraňuje nadměrnému pocení a vzniku nepříjemného odéru. Vlna je tím nejlepším, co můžete pro oblek zvolit. Vlněná vlákna jsou odolná a mají tvarovou paměť. Díky tomu se vzniklé záhyby po čase samy narovnají. Vlněný oblek dobře vypadá, je rozměrově stabilní a příjemně se přizpůsobí tvaru těla. Navíc je přirozeně prodyšný. Příměsi dalších přírodních materiálů obvykle vylepšují funkční vlastnosti látky. Mohou látku odlehčovat nebo zvýšit její přirozenou pružnost.


2. Známá značka nerovná se kvalita
Lidé při výběru zboží často jednoduše sáhnou po známé značce. Ovšem pozor - to, že výrobce invenstuje do televizních reklam a billboardů ještě neznamená, že investuje i do kvalitních materiálů. Tady ještě jednou zdůrazňujeme důležitost pravidla číslo jedna - vždy se podívejte na štítek se složením. U známých značek se vám může stát, že zaplatíte spíš za jméno, než za kvalitu.
3. Oblek musí správně padnout
Důležité je zvolit správnou velikost. Kvalitní výrobci mívají k dispozici kromě různě vyštíhlených střihů (comfort - slim fit - superslim) i různě dlouhé (prodloužený - základní - zkrácený). Číslování je pak následující: základní velikosti 46-60, prodloužené 90-120, zkrácené 23-30.
Dnes už se nenosí obleky krabicovitého střihu s dlouhými saky a rukávy, se sloním sedem, rozkrokem u kolen a harmonikami na kotnících. Preferuje se módní styl „slim line“ s projmutým (vyštíhleným) sakem, kratšími rukávy (aby byly stále vidět manžety košile), kalhoty jsou bederní, rozkrok co nejvýš, nohavice jsou užší, dole mají jen jednu vlnku, kterou potřebuje muž, aby vykročil.
V našem salonu krejčovsky upravujeme na míru délku nohavic, sed kalhot a případně i délku rukávu.

Ramenice nesmějí přesahovat přes hranu ramene. Správně padnoucí rukávy by měly krásně rovně splývat s rameny bez záhybů a mačkání látky.

Jednořadá saka s dvěma knoflíky jsou naprosto nejrozšířenější. Spodní knoflík zůstává vždy rozepnutý a zapíná se jen horní.

Límec by měl vždy doléhat ke krku bez mezery. Mezery se zbavíte správným držením těla nebo výměnou značky obleků.

Správná délka saka by měla tak akorát zakrývat vaše pozadí. Nynější trend někdy zavelí zkracovat, ale sluší se nemít holý zadek.

DÉLKA RUKÁVŮ
Rukáv saka končí u zápěstí, aby vyčnívalo cca 1,5 cm manžety od košile.

Správně padnoucí kalhoty by měly volně přiléhat, nezařezávat se do pozadí, ani na vás viset.

Kalhoty standardní délky by měly dolehnout na botu a vytvořit jeden záhyb, vzadu 2-3 prsty nad zem. V lepším obchodě by Vám měli délku nohavic upravit. Kalhoty vždy zkoušejte s obuví.
4. Barva svatebního obleku
Ženich může mít na svatbu oblek světlý nebo tmavý. Světlé obleky (šedé, béžové, do hněda, modré, zelené, dokonce i bílé) jsou určeny pro denní nošení, a proto jsou pro svatební obřad velmi vhodné. Černý oblek je univerzální, nosí se přes den i večer, proto je pro obřad stejně tak vhodný jako světlý oblek.
Aby byl ženich jasně odlišen od ostatních hostů, i když si sundá sako, doporučuje se oblek doplnit o zdobenou vestu. Ta se dá skvěle ladit tón v tónu s oblekem, se šaty nevěsty nebo s doplňkovou barvou svatby. Většina svatebních hostů dorazí v tmavě modrém obleku, proto pokud chcete ženicha nechat ještě více vyniknout, je dobré sáhnout spíše po obleku v méně tradiční nebo světlejší barvě, případně zvolit místo obleku slavnostnější žaket.
Boty vybereme podle barvy obleku: k černému obleku jen černé kožené šněrovací polobotky na co nejtenčí kožené podrážce, k šedému nebo hnědému obleku může mít muž hnědé boty nebo béžové či vínové. Ponožky jsou v barvě kalhot nebo bot a vždy dostatečně dlouhé, aby novomanželovi na svatební oslavě nekoukala z nohavic chlupatá lýtka. Nový trend jsou také barevné ponožky sladěné s doplňkovou bavou svatby (např. zelené, vínové, nikdy však ne bílé!). Podle bot se řídí barva opasku, k černým jen černý pásek, k hnědým bude hnědý pásek. Spona na opasku bude ladit s manžetovými knoflíčky a hodinkami, buď všechny kovy zlaté, nebo stříbrné.




5. Svatební košile
Slavnostní košile je jednobarevná, nemusí být jen bílá, byť je nejslavnostnější. Tady často hledají nevěsty styčný bod s šaty. Není to nezbytné, muž může korespondovat se šaty partnerky třeba jen kapesníčkem v náprsní kapse, ale je možné barvě šatů přizpůsobit i barvu košile. Určitě by košile měla mít dlouhý rukáv s překládacími manžetami na manžetový knoflíček a kryté zapínání.
Opět doporučujeme přírodní vlákna, v tomto případě především bavlnu. Během svatby se ženich hned několikrát zapotí. Nejdříve u svatebního obřadu, při sekání polene, při přenášení nevěsty přes práh nebo během prvního společného tance. Nezapomeňte proto ženichovi pořídit ideálně dvě košile. Doporučujeme také doplnit tričko pod košili proti pocení, to vás ale nezachrání v případě, že si ženich košili ušpiní například při vzájemném krmení dortem. Podvlékací tričko by mělo být béžové - v barvě kůže, aby pod košilí neprosvítalo.
Mrkněte na naši nabídku pánských obleků k půjčení i k prodeji zde.