Seznam svatebních darů

Jak si říct o svatební dary, které opravdu chcete?

Někteří lidé argumentují, že snoubenci mají být rádi za každý svatební dar, a sepisovat dlouhou listinu požadavků, kterou pak rozešlou svým přátelům, příbuzným a známým, je tudíž nevhodné.

Seznam svatebních darů tu však rozhodně není proto, aby působil urážlivě, aby nutil svatebčany výhradně ke koupi cenností, nebo aby přiváděl do rozpaků ty, kdo počítají jen s malou pozorností pro novomanžele. Naopak!

Seznam svatebních darů, ať už v elektronické či jiné podobě, je moderním a stále oblíbenějším způsobem, jak ušetřit hostům spoustu starostí, času i peněz. 

Snoubencům tak na druhé straně odpadá starost s upotřebením několika varných konvic, sad ručníků a dalších věcí, které nepotřebují, nebo se jim nelíbí.Není přece nic špatného na tom, dáte-li svým blízkým najevo, co byste jako svatební dar určitě uvítali a co by byly naopak vyhozené peníze.

Při sepisování darů, které by se vám hodily do manželství, můžete sice myslet i na věci, které upotřebíte spíš do budoucna (např. potřeby a věcičky spojené s mateřstvím), ale sem tam zařaďte i nezbytnosti, které využijete hned.

Váš seznam není omezen počtem darů. Sepište klidně větší množství věcí a myslete na jejich rozmanitost. Dopřejte svatebčanům dostatečně velký výběr a nezapomeňte ani na maličkosti. Z vašeho seznamu darů by si měli pohodlně vybrat i svatebčané s menším rozpočtem určeným k vašemu obdarování.

Právě drobnosti a různé roztomilosti jsou tím, co se počítá. Využijí je především vaši přátelé, koupě větších a dražších potřeb do domácnosti se obvykle přenechává rodině. Připište proto i dárky typu vonných svíček, ozdobných fotorámečků, dekoračních polštářků atd.

Svatební dary nemusí nutně znamenat praktickou výbavu do domácnosti. Myslete třeba i na to, co využijete na svatební cestě, a připište do seznamu třeba dvě sady luxusních županů a dalších potřeb pro využití ve wellness.

Pokud máte před sebou stěhování či společné zařizování, myslete na barvu a styl bytových doplňků a dekoračních předmětů, kterými se hodláte ve svém novém domově obklopit. Ty pak zařaďte do seznamu svatebních darů, ovšem s důrazem na design, pro který jste se rozhodli. Nebojte se říct si o konkrétní značku či model.

Dopřejte svatebčanům dostatek času a nerozesílejte svůj seznam svatebních darů na poslední chvíli. Nejpozději by jej hosté měli obdržet asi tak šest týdnů před svatbou.

Na seznam svatebních darů můžete bez obav připsat i žádost o peněžní dar. Můžete uvést, na co peníze vybíráte - třeba na svatební cestu, na dražší fotoaparát, na televizi apod. Bude také na místě zdůraznit, že uvítáte jakoukoli částku, předem za ni poděkovat a připsat číslo vašeho účtu, aby se hosté necítili povinni nosit na svatbu větší obnos peněz.

Pokud máte svatební web, je to skvělé místro pro zveřejnění vašeho seznamu. Můžete připojit i odkazy přímo na eshop, odkud hosté dary už jen objednají. Také si můžete zřídit platební bránu pro posílání finančních darů. Skvěle funguje i sdílená tabulka Google, kde si mohou hosté odškrtávat zabrané dary.