Svatba venku - na co nezapomenout

Toužíte mít svatbu pod širým nebem? Pokud jste si nenajali svatební agenturu, pak vás čeká pořádná dřina. My ale víme, jak svatbu venku připravit a na co nezapomenout.

Určitě požádejte své přátele o pomoc, protože budete potřebovat zařídit spoustu věcí a přímo v den obřadu už nebude na žádné přípravy čas. Tady je plán, jak se ze svatby venku nezbláznit.

Termín a žádost

Nejprve zajděte na místní úřad a zeptejte se na volný termín. Počítejte s tím, že svatba mimo obřadní síň je vždy dražší. Kolik vás bude stát, záleží na konkrétním úřadě. Obvykle se však budete pohybovat v částkách 1000-5000 Kč.

Příprava trávníku

Určitě je dobré mu dopřát pár měsíců před svatbou pořádnou dávku hnojiva, pravidelnou zálivku a sekání, aby se dostatečně zpevnil. Uvědomte si, že po něm bude hopsat spoustu lidí a jestli bude mokro, dostane pořádně zabrat. Den před obřadem nechte trávník posekat.

Zázemí pro obřad

Chcete-li si své "ANO" říci na zahradě, na louce nebo v parku, měli byste připravit místo pro obřad. Užitečný je stolek pro oddávajícího, kde se budete podepisovat a mohou zde být odložené sklenice na přípitek. Myslete i na pár nazdobených židlí pro rodiče a babičky, které by celou dobu nevydržely stát.

A pokud chcete romantiku, bude se hodit svatební oblouk, který se dá půjčit za 1000 Kč. Nazdobíte si jej podle sebe. Dá se půjčit i dřevěný altánek se slavobránou, ale ten vás přijde na 15 000 Kč a více. V neposlední řadě je tu koberec. Ten se doporučuje v případě, že má nevěsta vlečku nebo špičaté podpatky. Na víkend jej pořídíte za 500 Kč.

Přístřešek a posezení

V žádném případě nevynechejte party stany, které vás ochrání před silným sluncem či případným deštěm. Uvědomte si, že pod něj musíte posadit nejen hosty, ale také umístit raut, bar či případně kapelu. Půjčovny stanů vám většinou také mohou zajistit podlahové panely, které doporučujeme mít alespoň pro taneční parket.

Stan 3x6 metrů zakoupíte v rozmezí 3500-6000 Kč, ovšem ten stačí jen pro pár lidí. Většinou je lepší si jej půjčit. Obvykle se budete pohybovat někde kolem 4000 Kč na víkend včetně montáže.

Následuje posezení. Chcete-li mít svou svatbu vymazlenou, určitě si budete muset půjčit i židle a stoly, aby vše bylo stejné a nazdobené. Pokud byste rádi ušetřili, lavice a zahradní nábytek seženete jistě po známých a sousedech. Ideální jsou i vysoké stolky, které poslouží jako odkládací, když už se hostům nebude chtít sedět.

Klidně přátelům nabídněte pár dek ve stínu nebo vyhraďte jednu místnost uvnitř, kde si budou moci odpočinout od sluníčka. Pokud máte dost místa, můžete nachystat pár odpočinkových zón, pro hodně unavené hosty. Ideální je stan nebo houpací síť.

Občerstvení a pití

Nejlepší jsou rautové stoly, ale počítejte s tím, že budete muset jídlo nějak chladit. Skvělé je i grilování nebo opékání většího kusu masa.

O pití by se vám měl také někdo starat a doplňovat, co je třeba. Ideální je víno, soudek s pivem a točená limonáda pro děti. Nezapomeňte na dostatek ledu. V takovém případě je dobré mít půjčenou ledničku s mrazákem, ať se nemusí někam neustále běhat.

Chcete-li se zbavit starostí, oslovte cateringovou firmu, která má k dispozici chladicí boxy a další vymoženosti na uchování jídla a pití.

Velkou výhodou je i jednorázové nádobí a příbory. Neděste se, dají se zakoupit i hezké plastové sklenice, které od šampusových téměř nepoznáte. Pokud si najmete firmu, ta by si své nádobí měla přivézt.

Další dobré tipy

 • Na večer připravte deky, může se ochladit.
 • Nezapomeňte do stanů přivést osvětlení.
 • I když je svatba venku, nezapomeňte na květinovou výzdobu.
 • Pro hosty zajistěte ubytování nebo rozvoz domů.
 • Zabezpečte dostatek repelentů proti komárům, vonné svíčky či elektrické odpuzovače.
 • Na pomoc budete potřebovat přibližně sedm lidí: na grilování, doplňování rautu, kontrola baru, odnášení nádobí, řízení celého dne a další věci.
 • Určitě se bude hodit dostatek prodlužovacích kabelů na bar, pro catering, hudbu či na osvětlení.
 • Pokud chcete pouštět lampiony nebo ohňostroj, domluvte si to u místního hasičského sboru.
 • Vhodné je i upozornit úřad, protože obzvlášť na vesnicích bývá noční klid. Zažádáte-li o prodloužení, neměli byste mít problém s rušením.
 • Pro ty, co k vám jedou poprvé, umístěte na cestu směrovky. Stejně tak můžete označit, kde je toaleta, kde si mohou odložit a podobné logistické záležitosti.
 • Pokud hrozí přeháňka, mějte dostatek deštníků nebo zajistěte, aby hosté mohli na toaletu dojít suchou nohou.