Svatební web - praktický pomocník

Svatební web je skvělý nástroj, kterému snoubenci začínají přicházet na chuť čím dál častěji. Účelem svatebního webu je informovat hosty předem o všem důležitém. Zároveň tím sladíte očekávání jejich (program, místo) a Vaše (dary, včasné příjezdy). Ve svatební den Vám odpadnou opakující se otravné dotazy typu „kdo odveze auta“, nebo „kdy se budeme fotit“. Svatebním webem si ušetříte mnohonásobné vysvětlování a předávání organizačních pokynů. Zároveň se sem mohou hosté vrátit pro případ, že by některou z informací zapomněli.

Co by měl svatební web obsahovat?

1. Kdo si koho bere, kde a kdy, je třeba zveřejnit hned na úvodní straně. Máte-li chuť, doplňte krátký odstavec o každém ze snoubenců. Optimální je doplnit fotografie snoubenců.

2. Program svatby je druhá nejdůležitější věc, kterou svatební web musí obsahovat. Obzvláště, máte-li netradiční svatbu (například oběd před obřadem, svatba venku, na extrémním místě). Nezapomeňte přidat informaci, v kolik hodin mají hosté sraz u ženicha/u nevěsty, případně na místě obřadu/hostiny. Pokud znáte načasovaní zbývajících činností, např. focení (obzvláště důležité kvůli světlu), rozkrojení dortu, první tanec novomanželů a další, přidejte je také. Zmenšíte tak pravděpodobnost, že únos nevěsty nastane v době, kdy ji zbytek svatby bude očekávat na parketu.

3. Seznam hostů je skvělá věc. Jednak hosty uklidní, že jsou pozvaní skutečně s celou rodinou a také budou mít představu o tom, kolik lidí na svatbě bude a které z nich znají. V případě příbuzenských averzí je navíc můžete vyřešit s předstihem. Naše doporučení je seznam rozdělit podle hostů nevěsty, ženicha a společných hostů (obvykle přátel a známých).

4. Organizační informace o svatbě hostům sdělí hlavně podrobnosti o místě, kde se svatba bude konat (můžete přidat i mapu a obrázek prostor). Dále přidejte informace o možnostech parkování, omezení a vybavení areálu (psi, možnost ubytování, dětský koutek) a nebo organizaci odvozu ze svatby. Máte-li svatební koordinátorku, nebo kamarádku, která Vám se svatbou pomáhá, patří sem její telefonní číslo a fotografie! Doporučujeme přidat výzvu pro hosty, kteří by chtěli obohatit svatební program překvapením pro novomanžele, aby se této osobě ozvali.

5. Svatební dary – na seznam svatebních darů můžete bez obav připsat i žádost o peněžní dar. Můžete uvést, na co peníze vybíráte – třeba na svatební cestu, na dražší fotoaparát, na televizi apod. Bude také na místě zdůraznit, že uvítáte jakoukoli částku, předem za ni poděkovat a připsat číslo vašeho účtu, aby se hosté necítili povinni nosit na svatbu větší obnos peněz.

Jak si vytvořit svatební web

Svatební web si můžete vytvořit sami a nebo jeho tvorbu někomu svěřit. Existují také různí poskytovatelé stránek se šablonami. Zaplatíte roční provoz, vyberete si vhodnou šablonu, vložíte fotky a texty. Předem je důležité zjistit, jaké všechny úpravy šablona obsahuje a jestli stránky bude možné ochránit heslem. V případě, že budete později na stránky umisťovat fotografie, zjistěte si, jestli se na zaplacený diskový prostor vejdou. Máte-li představu o tom, v jakém stylu bude Vaše svatba pořádaná, je vhodné naladit jeho vzhled do stejné grafiky a barev.

Svatební web zdarma – výhody a nevýhody

Před tím, než se pustíte do tvorby svatebního webu zdarma, dobře zvažte jeho výhody a nevýhody. Času při svatebních přípravách totiž nikdo nemá nazbyt. 🙂

Největší výhodou svatebních webů zdarma je bezesporu to, že za jeho provoz nemusíte zaplatit ani korunu. Pokud vám nevadí reklamy, službu obvykle dostanete rychle a na připravených šablonách, které práci zjednodušují.

To, že jste na tvorbu svatebního webu zcela sami, je největší nevýhoda. Ve chvíli, kdy budete v nějaké slepé uličce, nemáte se na koho obrátit a řešením problému můžete strávit více času. Nevýhodou připravených šablon jsou také omezené možnosti, které nemusí vyhovovat všem.

Možnosti tvorby svatebních webů zdarma

Možnosti tvorby svatebních webů zdarma máte v podstatě dvě:

Vyberete si nějaký systém pro tvorbu webových stránek
Tohle doporučujeme pouze „ostříleným počítačovým nadšencům“. Musíte si nejprve stáhnout systém pro webové stránky (WordPress, Joomla a další). Ten nainstalujete na vybraný webhosting. Webhosting může být zdarma (výměnou za reklamu – např. webzdarma.cz) nebo placený (např. od 30 Kč měsíčně u wedos.cz). Pokud víte o čem píšeme, určitě si poradíte. Pro ty ostatní je tu druhá možnost níže. 🙂

Zvolíte službu „webu zdarma“ s připravenou šablonou
Nejprve prohlédněte vzhledy, které konkrétní služba zdarma nabízí. Nebudete je totiž schopni zásadně upravit (pouze změníte fotografie a texty). Potom si dobře prostudujte podmínky služby a vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat. U všech je tvorba stránek zdarma, ovšem některým zaplatíte za webhosting (prostor pro stránky).

Služby pro tvorbu svatebního webu zdarma:

www.mywedding.com nabízí tvorbu svatebního webu zdarma. Weby jsou krásné, jednoduché a přehledné. Adresa vašich svatebních stránek zdarma bude ve tvaru: http://celebrate.mywedding.com/vas-text. Prostředí je však pouze v angličtině.

www.webnode.cz je jednička mezi českými poskytovateli webových stránek. Vybírat můžete z obrovského množství šablon a pokud vám nevadí adresa ve tvaru http://vas-text.webnode.cz (čímž Webnode děláte reklamu), můžete u nich mít svatební web zdarma.

www.mozello.cz nabízí provoz stránek zdarma na adrese http://vas-text.mozello.cz a množství šablon, podobně jako Webnode. Navíc je však na stránkách zobrazován malý reklamní odkaz.

www.proweb.cz nabízí tvorbu webových stránek zdarma na adrese ve tvaru http://vas-text.proweb.cz. Stejně jako u Webnode platí, že mu reklamu děláte názvem služby v adrese. Vybírat můžete z podstatně menšího množství šablon než u Webnode.

www.webgarden.cz je další českou službou pro tvorbu webů zdarma. Nabízejí vám 100 MB prostoru pro webové stránky a výměnou za bezplatnost zobrazují na webu reklamy. Výběr šablon je také podstatně menší, než u Webnode. Výhodou je však nabízená technická podpora formou chatu. Stránky běží na adrese ve tvaru http://vas-text.webgarden.cz

www.estranky.cz nabízejí pro weby zdarma 200 MB prostoru a aktuálně pouze 15 ks šablon, které si pomocí fotografií a barev přizpůsobíte na adrese ve tvaru http://vas-text.estranky.cz.

Poznámka: Služby jsou v uvedených parametrech dostupné k 8. březnu 2018.

 

Je svatební web zdarma opravdu zdarma?

Jasně, že není! 🙂 Svatební web zdarma bude vždycky něco stát. U všech služeb typu Webnode jej dostanete výměnou za reklamu na něm. Ať se jedná o jméno firmy v doméně (adrese), nebo samotnou reklamu přímo ve stránkách. Dále musíte vždy počítat s investicí vašeho času. Nejen na nastavení samotných stránek, ale i na tvorbu obsahu.

V porovnání s některými placenými službami, mohou svatební weby zdarma někdy trochu „pokulhávat“. Například u služby www.naseano.cz dostanete za cenu 690 Kč za rok intuitivní svatební stránky se vším potřebným. Vybírat můžete z mnoha vzhledů a díky tomu, že je systém specializovaný výhradně na svatby, nemělo by vám nic chybět. Pokud nevyžadujete speciální funkce a tvorba svatebních stránek zdarma vám bude trvat déle než tři hodiny (což je obvykle vždy), už se  pravděpodobně vyplatí těch 230 Kč za hodinu do této služby investovat.

Obrázky: http://italianweddingplanner.co.uk/website/

Zdroj: https://www.svatbona.cz/svatebni-web/ a https://www.svatbona.cz/svatebni-web-zdarma/