Svatební dresscode podle L. Špačka

Svatební den je v životě snoubenců mimořádný, a proto si ho chtějí užít i tím, jak budou oblečeni. Nevěstiny šaty a ženichův oblek na první pohled ukazují celému okolí, jak si oba této chvíle váží a za jak významnou ji považují. Zvláště nevěsty chápou svatební den jako příležitost ukázat se světu v co nejkrásnější podobě.

Ženy jsou odmalička vedeny k tomu, aby více než muži pečovaly o svůj zevnějšek a byly v oblékání kreativní, holčička už v pěti letech přemýšlí, jaké šatičky si vezme do loutkového divadla; chlapečka to nenapadne do padesáti. Muži totiž mají přísně standardizované oblečení, mají jen tři roviny oblečení (slavnostní smoking, univerzální černý oblek a světlejší denní oblek), ty jsou přesně popsány a muž nemá nad čím přemýšlet. I ve svatební den je většinou na ženě, jak bude oblečen pár. Muž nemá moc na vybranou, proto žena by měla vybrat svoje oblečení tak, aby společně vytvořili harmonický pár. U svatby je role ženy ještě důležitější, protože tam musí být soulad obou snoubenců na první pohled patrný.

Nevěsta

Oblečení na svatbu má dvě stránky: jednak je do značné míry tradiční (hned poznáme ženicha a nevěstu na ulici), jednak připouští velkou kreativitu nejen u nevěsty, ale i u ženicha. Nevěsty mají na výběr široký repertoár šatů; mohou mít krátké i velmi krátké, dlouhé i velmi dlouhé s vlečkou, tradiční šaty jsou bílé, krémové nebo v jemných světlých pastelových odstínech. Dnešní móda koketuje i s barevnými svatebními šaty, ale bude ještě dlouho trvat, než ji nevěsty přijmou. V každém případě jsou šaty nevěsty na svatbě středobodem zájmu celého okolí, nevěsty proto rády volí nákladnější modely od návrhářů, které si pouze vypůjčí ze salonu za zlomek jejich pořizovací ceny.

Již klasickým doplňkem pro nevěstu je závoj, ovšem i zde se kreativitě meze nekladou - stále jsou velmi módní klobouky, fascinátory či francouzské závojíky, které jsou skvělou volbou pro netradiční nevěsty, ale také nevěsty vyššího věku, či nevěsty s krátkými vlasy.

Pokud jde o církevní obřad, nevěsta by se měla rozhodně vyvarovat odhaleným živůtkům. Pro tuto příležitost je vhodné šaty doplnit například krajkovým bolerkem, které vkusně zahalí potřebné partie a zároveň poskytne ochranu proti chladu v kostele.

Kousek tradice

I k nám už dorazila stará anglická tradice, podle které má nevěsta na sobě mít něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého (šaty z půjčovny se nepočítají, myslí se něco od již sezdané a šťastně žijící rodiny, aby si nevěsta zajistila příslib štěstí pro své manželství).

(oblek, smoking bílý a černý, žaket)

Ženich

Ženich může mít na svatbu oblek světlý nebo tmavý. Světlé obleky (šedé, béžové, do hněda, bleděmodré, tmavěmodré, ba i bílé) jsou určeny pro denní nošení, a proto jsou pro svatební obřad velmi vhodné. Černý oblek je univerzální, nosí se přes den i večer, proto je pro obřad stejně tak vhodný jako světlý oblek. Dáváme pozor při koupi obleku: Dnes už se nenosí obleky krabicovitého střihu s dlouhými saky a rukávy, se sloním sedem, rozkrokem u kolen a harmonikami na kotnících. Preferuje se módní styl „slim line“ s projmutým (vyštíhleným) sakem, kratšími rukávy (aby byly stále vidět manžety košile), kalhoty jsou bederní, rozkrok co nejvýš, nohavice jsou užší, dole mají jen jednu vlnku, kterou potřebuje muž, aby vykročil. Boty vybereme podle barvy obleku: k černému obleku jen černé kožené šněrovací polobotky na co nejtenčí kožené podrážce, k šedému nebo hnědému obleku může mít muž hnědé boty nebo šedé či béžové. Ponožky jsou v barvě kalhot nebo bot a vždy dostatečně dlouhé, aby novomanželovi na svatební oslavě nekoukala z nohavic chlupatá lýtka. Skvělý nový trend jsou také barevné ponožky sladěné s doplňkovou bavou svatby (např. vínové, nikdy však ne bílé!)

Podle bot se řídí barva opasku, k černým jen černý pásek, k hnědým bude hnědý pásek. Spona na opasku bude ladit s manžetovými knoflíčky a hodinkami, buď všechny kovy zlaté, nebo stříbrné. Slavnostní košile je jednobarevná, nemusí být jen bílá, byť je nejslavnostnější. Dnes jsou v oblibě košile jemných pastelových barev, béžové, bleděmodré, růžové, slonová kost, krémové apod. Tady často hledají nevěsty styčný bod s jejich šaty. Není to nezbytné, muž může korespondovat se šaty partnerky třeba jen kapesníčkem v náprsní kapse, ale je možné barvě šatů přizpůsobit i barvu košile. Určitě by košile měla mít překládací manžety na knoflíček. Mimochodem, manžetové knoflíčky na svatební košili jsou rafinovaným dárkem pro muže k zásnubám. Kravata by měla být slavnostní, stříbrošedá, stříbromodrá. Její šířka se řídí šířkou fazony klopy saka, užší fazona si žádá úzkou kravatu, široká fazona potřebuje širší kravatu. Pozor na uzel, ten se zase řídí tvarem límečku: do úzkého límečku vážeme jednoduchý kravatový uzel, do široce rozevřeného límečku vážeme masivní windsorský uzel. Aby byl ženich jasně odlišen od ostatních hostů, i když si sundá sako, doporučuje se oblek doplnit o světlou ozdobnou vestu s regatou. Ta se dá skvěle ladit se šaty nevěsty nebo s doplňkovou barvou svatby.

Smoking je tabu

Pokud snoubenci plánují velkou svatbu v archaických úborech, musejí dbát na jedno tabu: i když nevěsta bude mít závoj a velkou vlečku nesenou družičkami, ženich nemůže mít na sobě smoking, jak se mnoho párů domnívá. Smoking je nástupcem fraku v pozici nejslavnostnějšího večerního oblečení, proto se může oblékat až po 19. hodině. Pokud by se svatba konala večer, budiž, ale přes den musí mít na sobě muž denní protějšek smokingu a tím je žaket: dlouhé sako s plnými přednicemi šikmo ubíhajícími ke stranám má jakoby odstřižené a zakulacené šosy. Košile k žaketu náleží jen světlá, s klasickým límečkem, a pozor: k žaketu se nenosí motýlek, ale buď plastrón (šitý šátek s perlou ve stylu předchůdce dnešní kravaty), nebo stříbrošedá kravata, ba i vhodně barevné kravaty nebo regaty. K žaketu se nosí oxfordky, černé kožené boty s uzavřeným šněrováním. Další vhodné doplňky jsou cylindr, vycházková hůl a rukavice. Cylindr a rukavice se v obřadní místnosti odkládají na židli, aby ženichovi nepřekážely při obřadu.

Družičky a další svatebčané

Žádná z žen ve svatebním průvodu by neměla být oblečena lépe, nápadněji a honosněji než nevěsta. Svědkyně, kamarádky, sestřenice i maminky se musejí ukáznit a nechat nevěstě první místo v pozornosti okolí. Svatba Kate Middletonové a prince Williama měla oslavit především krásnou Kate, ale následující den byly všechny internetové portály plné půvabné sestry Pippy v nápadných bílých šatech.

Družičky a svědkyně by měly mít šaty dlouhé až po zem barevně korespondující s doplňkovou barvou svatby, ovšem pokud máte méně honosný obřad na radnici, je možné zvolit i krátké šaty. Dětské družičky pak musí vždy ladit s odstínem šatů nevěsty, buď mohou mít ve stejném odstínu celé šaty, nebo jen pásek.

Pro matky jsou vhodné šaty tlumených barev, černé, tmavěmodré, bordó, zcela na místě jsou i klobouky (žena si klobouk ponechává i při obřadu, sejme ho až při obědě, stejně jako rukavice). Pánové by měli zohlednit oblečení ženicha; bude-li mít světlý oblek, měli by mít muži v doprovodu také světlé obleky, protože ženich udává tón.

Ostatní hosté ovšem také nemohou dorazit v džínech. Pánové by měli mít vždy alespoň kalhoty, košili a polobotky. Dámy by měly mít šaty nebo kostýmek.